2026 LOOK Cycle G85 Base L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 614mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Unknown | 560.9mm |
| Top Tube Slope | 11deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 154.4mm |
| Bottom Bracket Drop | 73.5mm |
| Bottom Bracket Height | 282.5mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.6mm |
| Front-Center | 644.1mm |
| Front-Center Horizontal | 639.9mm |
| Wheelbase | 1058.5mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 415mm |
| Trail | 76.4mm high |
| Mechanical Trail | 71.8mm |
| Wheel Flop | 24.5mm |
| Standover Height | 825.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 118.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 112.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1770.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.lookcycle.com/de-en/products/bikes/gravel-bikes/gravel/g85-cezal-grx-1x12-mech-fulcrum-lite-gr-2wf
