2026 LOOK Cycle G85 Base S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of LOOK Cycle G85
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 566mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Unknown | 527.1mm |
| Top Tube Slope | 10.7deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 102.8mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.2mm |
| Front-Center | 611.3mm |
| Front-Center Horizontal | 606.6mm |
| Wheelbase | 1024.7mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 415mm |
| Trail | 79.7mm high |
| Mechanical Trail | 74.7mm |
| Wheel Flop | 26.2mm |
| Standover Height | 781.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 85.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1736.7mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.lookcycle.com/de-en/products/bikes/gravel-bikes/gravel/g85-cezal-grx-1x12-mech-fulcrum-lite-gr-2wf
