2025 Isaac Cycle Torus Base L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 582mm |
| Reach | 378mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.54:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 550.5mm |
| Top Tube Slope | 6.9deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 158.9mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.9mm |
| Front-Center | 605.5mm |
| Front-Center Horizontal | 601.2mm |
| Wheelbase | 1025.1mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 75mm high |
| Mechanical Trail | 70.9mm |
| Wheel Flop | 23.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 79.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1737.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.isaac-cycle.com/en_US/p/bike-torus-moss-green-xs--rx610--2x12--g1800/74333/
