2025 Isaac Cycle Torus Base S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Isaac Cycle Torus
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 554mm |
| Reach | 366mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 519.7mm |
| Top Tube Slope | 8.2deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 135.1mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.9mm |
| Front-Center | 599mm |
| Front-Center Horizontal | 594.7mm |
| Wheelbase | 1018.6mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 76.4mm high |
| Mechanical Trail | 71.8mm |
| Wheel Flop | 24.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 73mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1730.6mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.isaac-cycle.com/en_US/p/bike-torus-moss-green-xs--rx610--2x12--g1800/74333/
