2025 Isaac Cycle Meson Base M
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 544.2mm |
| Reach | 384.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 505.4mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 545.6mm |
| Top Tube Slope | 6.4deg |
| Head Tube Angle | 73.3deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 133.4mm |
| Bottom Bracket Drop | 71.5mm |
| Bottom Bracket Height | 269.5mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.7mm |
| Front-Center | 575.5mm |
| Front-Center Horizontal | 571.1mm |
| Wheelbase | 974.8mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Trail | 57.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55mm |
| Wheel Flop | 15.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 64.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1656.8mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.isaac-cycle.com/en_US/p/bike-meson-jade-green-xs--r7150-di2--50-34--five-rd/74277/
