2022 Rocky Mountain Instinct C70 - Steep xl
Build
700C/29 in × 2.5 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 637mm |
| Reach | 523mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.22:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 480mm |
| Top Tube Slope | 668deg |
| Head Tube Angle | 66.2deg |
| Seat Tube Angle | 77.2deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 28mm |
| Bottom Bracket Height | 346.5mm |
| Wheelbase | 1276mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 804mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 176.5mm |
C70 - Steep Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 749mm |
| Bike Length with Tires | 2025mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://bikes.com/en-ca/products/instinct-c70-22?srsltid=AfmBOoqBRTqTYgNpLGNqzRvIlGgdvifLdncZ-MUyyGaJBG4_KTTwrsk7
