2026 TanTan Cycling (Seraph) Gr209 Base 49
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 570mm |
| Reach | 392mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 559mm |
| Top Tube Slope | 10.7deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.7deg |
| Head Tube Length | 80mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 426mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.4mm |
| Front-Center | 619mm |
| Front-Center Horizontal | 613.6mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 397mm |
| Trail | 61.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58mm |
| Wheel Flop | 18.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 98mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1744mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tantanbikes.com/Carbon-Frame-Disc-Brake-Gravel-Bike-Full-Hidden-Cable-Bicycle-Part-Carbon-Fiber-T1000-T47-Max-Tire-70050C-UDH-46T-GR209-p6970685.html
