2026 Quick Pro TT:ONE Base M / 560
Build
700C/29 in × 32 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 499mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.23:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 560mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 538mm |
| Top Tube Slope | -4.4deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 268mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.1mm |
| Front-Center | 597.6mm |
| Front-Center Horizontal | 592.9mm |
| Wheelbase | 996mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 365mm |
| Trail | 64.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61mm |
| Wheel Flop | 18.9mm |
| Standover Height | 808mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 84.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 98mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1682mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.pandapodium.cc/product/quick-pro-ttone-carbon-time-trial-bike-frameset/
