2026 Quick Pro TT:ONE Base XS / 498
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Quick Pro TT:ONE
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 486mm |
| Reach | 378mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.29:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 498mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 508mm |
| Top Tube Slope | 0.6deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 85mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 268mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.1mm |
| Front-Center | 574.8mm |
| Front-Center Horizontal | 569.9mm |
| Wheelbase | 973mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 365mm |
| Trail | 70.5mm high |
| Mechanical Trail | 66.7mm |
| Wheel Flop | 21.7mm |
| Standover Height | 760mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 61.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 98mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1659mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.pandapodium.cc/product/quick-pro-ttone-carbon-time-trial-bike-frameset/
