2026 Cloud Bicycle All Road Base XL
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cloud Bicycle All Road
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 402mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 580mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 188mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.7mm |
| Front-Center | 632mm |
| Front-Center Horizontal | 627.3mm |
| Wheelbase | 1046mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 385mm |
| Trail | 60.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57.5mm |
| Wheel Flop | 17.8mm |
| Standover Height | 802mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1748mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.cloudbicycle.com.au/products/all-road-framset
