2026 CUBE Bikes Nuroad Race L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of CUBE Bikes Nuroad
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 389mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 575mm |
| Top Tube Slope | 8.7deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 442mm |
| Chainstay Length Horizontal | 436.4mm |
| Front-Center | 615.6mm |
| Front-Center Horizontal | 611.6mm |
| Wheelbase | 1048mm |
| Fork Offset/Rake | 44.8mm |
| Trail | 68.6mm high |
| Mechanical Trail | 65.2mm |
| Wheel Flop | 20.2mm |
| Standover Height | 832mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 89.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Race Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1760mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | 6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.cube.eu/cube-nuroad-race-cappuccino-n-black/129460
