2025 Gekko FLOW STR MIX Small
Build
700C/29 in × 45 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 590mm |
| Reach | 350mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.69:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 545mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 539.6mm |
| Top Tube Slope | 29deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74.4deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 439.5mm |
| Front-Center | 600mm |
| Front-Center Horizontal | 590.5mm |
| Wheelbase | 1030mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 445mm |
| Trail | 63.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60mm |
| Wheel Flop | 18.5mm |
| Standover Height | 590mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 69mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 111mm |
STR MIX Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1742mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 71cm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 155 cm to 170 cm |
Source:https://www.gekkobikes.no/products/2025-flow-str-mix
