2026 Brother Cycles Kepler Disc 56cm
Build
650B/27.5 in × 48 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Brother Cycles Kepler
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 562mm |
| Reach | 387mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 545mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 560mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 124mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.3mm |
| Front-Center | 599.8mm |
| Front-Center Horizontal | 595.7mm |
| Wheelbase | 1025mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 400mm |
| Trail | 63.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.1mm |
| Wheel Flop | 18.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 89.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Disc Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 48mm |
| Tire Outer Diameter | 680mm |
| Bike Length with Tires | 1705mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.brothercycles.com/shop/frames/kepler-2026/
