2026 Motobecane 1976-26 TR3 Base 53cm
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Motobecane 1976-26 TR3
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 571mm |
| Reach | 372mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 541mm |
| Top Tube Slope | 6.9deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.5mm |
| Front-Center | 608.2mm |
| Front-Center Horizontal | 603.5mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 47.9mm |
| Trail | 78.6mm high |
| Mechanical Trail | 73.9mm |
| Wheel Flop | 25.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 82.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1744mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://motobecanevelos.fr/gravel/1976-26-tr3---argent-pg-2613
