2026 Leon Frameworks Genus Base M/L
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 593.5mm |
| Reach | 380.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 545mm |
| Top Tube Slope | 9deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.9mm |
| Front-Center | 599.9mm |
| Front-Center Horizontal | 595.1mm |
| Wheelbase | 998mm |
| Fork Offset/Rake | 44.3mm |
| Trail | 64.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.1mm |
| Wheel Flop | 18.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 88.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 95mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1680mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 175 cm to 182 cm |
Source:https://leon-frameworks.com/modeles/1-genus
