2026 Leon Frameworks Genus Base S/M
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 553.7mm |
| Reach | 376.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 530mm |
| Top Tube Slope | 9.1deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.9mm |
| Front-Center | 587.1mm |
| Front-Center Horizontal | 582.1mm |
| Wheelbase | 985mm |
| Fork Offset/Rake | 43.5mm |
| Trail | 68.2mm high |
| Mechanical Trail | 64.7mm |
| Wheel Flop | 20.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 76.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 95mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1667mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 172 cm |
Source:https://leon-frameworks.com/modeles/1-genus
