2026 Colnago C72 Base 510
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Colnago C72
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 562mm |
| Reach | 387mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 543mm |
| Head Tube Angle | 72.9deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 148mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 589mm |
| Front-Center Horizontal | 584.6mm |
| Wheelbase | 988.2mm |
| Fork Offset/Rake | 44.8mm |
| Fork Length, Unknown | 377mm |
| Trail | 58.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.5mm |
| Wheel Flop | 16.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 78mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1670.2mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.colnago.com/en-tw/premium-bikes/c72-road-bike/technical-specifications
