2026 vsf fahrradmanufaktur GXQ 400 57
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 621mm |
| Reach | 393mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 570mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 571mm |
| Top Tube Slope | 7.6deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.1mm |
| Front-Center | 637mm |
| Front-Center Horizontal | 632.9mm |
| Wheelbase | 1067mm |
| Fork Offset/Rake | 48.1mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 442mm |
| Trail | 71.7mm high |
| Mechanical Trail | 67.8mm |
| Wheel Flop | 22.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
400 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1779mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.fahrradmanufaktur.de/en/katalog/gxq-400-shimano-cues-u6000-2-x-10-gang-disc-1043-2026
