2022 Cowboy Cowboy V3 Base Normal
Build
650B/27.5 in × 40 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 560mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 592mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 570mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Chainstay Length | 502mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 664mm |
| Handlebar Width | 540mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Source:https://help.cowboy.com/en/articles/2314693-how-to-choose-the-right-frame-size
