2025 Compagnon Gravel Base S
Build
650B/27.5 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 588.9mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.59:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Seat Tube Length, C-C | 390mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 550mm |
| Top Tube Slope | 17.5deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 123mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 460mm |
| Chainstay Length Horizontal | 454.3mm |
| Front-Center | 605.3mm |
| Front-Center Horizontal | 601mm |
| Wheelbase | 1055.3mm |
| Fork Offset/Rake | 60mm |
| Fork Length (On-Axis) | 420mm |
| Trail | 48mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 45.7mm |
| Wheel Flop | 14.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 93.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 684mm |
| Bike Length with Tires | 1739.3mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 164 cm to 174 cm |
Source:https://www.velocompagnon.com/boutique/velos/le-gravel/
