2026 XDS X-LAB RS7 Base XXL
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB RS7
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 412mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 590mm |
| Top Tube Slope | 9.4deg |
| Head Tube Angle | 74deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 275mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404.3mm |
| Front-Center | 616mm |
| Front-Center Horizontal | 611.7mm |
| Wheelbase | 1016mm |
| Fork Offset/Rake | 44.8mm |
| Trail | 51.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 49.8mm |
| Wheel Flop | 13.7mm |
| Standover Height | 830mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 100.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 102.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1702mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 120mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/products/rs7#product-geometry
