2026 XDS X-LAB RS7 Base XL
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB RS7
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 574mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 510mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 570mm |
| Top Tube Slope | 8.8deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 175mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 275mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404.3mm |
| Front-Center | 606mm |
| Front-Center Horizontal | 601.7mm |
| Wheelbase | 1006mm |
| Fork Offset/Rake | 44.9mm |
| Trail | 57.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.4mm |
| Wheel Flop | 16.2mm |
| Standover Height | 807mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 90.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 102.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1692mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 120mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/products/rs7#product-geometry
