2026 XDS X-LAB RS7 Base L
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB RS7
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 561mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 550mm |
| Top Tube Slope | 9.7deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404mm |
| Front-Center | 593mm |
| Front-Center Horizontal | 589mm |
| Wheelbase | 993mm |
| Fork Offset/Rake | 46.8mm |
| Trail | 56mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 53.5mm |
| Wheel Flop | 15.7mm |
| Standover Height | 789mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 80mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 103mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1679mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/products/rs7#product-geometry
