2026 XDS X-LAB RS7 Base S
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB RS7
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 535mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 440mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 515mm |
| Top Tube Slope | 12.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 577mm |
| Front-Center Horizontal | 572.4mm |
| Wheelbase | 976mm |
| Fork Offset/Rake | 49.4mm |
| Trail | 59.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56.6mm |
| Wheel Flop | 17.5mm |
| Standover Height | 752mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 69mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1662mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 360mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/products/rs7#product-geometry
