2026 XDS X-LAB RS7 Base XS
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB RS7
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 526mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 500mm |
| Top Tube Slope | 14.4deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 574mm |
| Front-Center Horizontal | 569.4mm |
| Wheelbase | 973mm |
| Fork Offset/Rake | 41.5mm |
| Trail | 80.7mm very high |
| Mechanical Trail | 75.9mm |
| Wheel Flop | 25.9mm |
| Standover Height | 737mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 66mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1659mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 360mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/products/rs7#product-geometry
