2025 spirit 1 Base Small
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of spirit 1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 549mm |
| Reach | 337mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.63:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 458mm |
| Top Tube Slope | 13.3deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.1deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.5mm |
| Front-Center | 603.2mm |
| Front-Center Horizontal | 598.5mm |
| Wheelbase | 1027mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Trail | 64.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.9mm |
| Wheel Flop | 19.8mm |
| Standover Height | 744mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 77.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1739mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.aliexpress.com/item/1005011695666780.html?spm=a2g0o.detail.pcDetailBottomMoreOtherSeller.1.307frehvrehvLf&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40050.354490.0&scm_id=1007.40050.354490.0&scm-url=1007.40050.354490.0&pvid=f7abd26b-3182-408b-a82f-441536a2f4f5&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.354490.0,pvid:f7abd26b-3182-408b-a82f-441536a2f4f5,tpp_buckets:668%232846%238116%232002&pdp_ext_f=%7B%22order%22%3A%221%22%2C%22eval%22%3A%221%22%2C%22sceneId%22%3A%2230050%22%2C%22fromPage%22%3A%22recommend%22%7D&pdp_npi=6%40dis%21SEK%213814.13%212746.17%21%21%212733.36%211968.02%21%40211b617b17760182002422261ebd76%2112000056267375587%21rec%21SE%212730370184%21XZ%211%210%21n_tag%3A-29919%3Bd%3Adb11d8be%3Bm03_new_user%3A-29895&utparam-url=scene%3ApcDetailBottomMoreOtherSeller%7Cquery_from%3A%7Cx_object_id%3A1005011695666780%7C_p_origin_prod%3A
