2003 Surly Bikes Cross-Check Drop Bar 51
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Surly Bikes Cross-Check
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, Unknown | 510mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 530mm |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Chainstay Length | 425mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Drop Bar Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 44cm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:n/a
