2026 Mongoose Bicycles Grit Base One Size
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 535mm |
| Reach | 379mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 485mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 560mm |
| Top Tube Slope | 7.7deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 443.7mm |
| Front-Center | 621.8mm |
| Front-Center Horizontal | 617.3mm |
| Wheelbase | 1061mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 66.9mm high |
| Mechanical Trail | 63.3mm |
| Wheel Flop | 20.6mm |
| Standover Height | 792mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 100.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1763mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 4 in to 6 ft 2 in |
Source:https://www.walmart.com/ip/700c-Mongoose-Grit-Adventure-Road-Bike-14-Speeds-Blue-Ages-14/839323802
