2011 Stevens Bikes Velocità Base 58
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 591.2mm |
| Reach | 404.8mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 590mm |
| Seat Tube Length, C-TTT | 562mm |
| Seat Tube Length, C-C | 542mm |
| Seat Tube Length, Effective HT Top | 576mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 573.6mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 574mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 570mm |
| Top Tube Slope | 1.3deg |
| Head Tube Angle | 75deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 395mm |
| Chainstay Length Horizontal | 391.2mm |
| Front-Center | 592mm |
| Front-Center Horizontal | 589.9mm |
| Wheelbase | 981mm |
| Fork Offset/Rake | 40mm |
| Fork Length, Unknown | 368mm |
| Trail | 49.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 47.7mm |
| Wheel Flop | 12.4mm |
| Standover Height | 829mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1659mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 560mm |
| Stem Length | 120mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.stevensbikes.de/2011/index.php?bik_id=136&cou=DE&lang=de_DE§=description#inhalt
