2011 Stevens Bikes Velocità Base 52
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Design deviates from other sizes of Stevens Bikes Velocità
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 538.2mm |
| Reach | 385mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Seat Tube Length, C-TTT | 501mm |
| Seat Tube Length, C-C | 482mm |
| Seat Tube Length, Effective HT Top | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 537.9mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 537mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 533mm |
| Top Tube Slope | 1.9deg |
| Head Tube Angle | 73.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 395mm |
| Chainstay Length Horizontal | 391.2mm |
| Front-Center | 572mm |
| Front-Center Horizontal | 569.9mm |
| Wheelbase | 961mm |
| Fork Offset/Rake | 40mm |
| Fork Length, Unknown | 368mm |
| Trail | 58.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56.3mm |
| Wheel Flop | 16mm |
| Standover Height | 773mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 68mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 119mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1639mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 560mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.stevensbikes.de/2011/index.php?bik_id=136&cou=DE&lang=de_DE§=description#inhalt
