2025 meinier GR-056 Base XL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of meinier GR-056
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 633mm |
| Reach | 401mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 600mm |
| Top Tube Slope | 10.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 72.6deg |
| Wheelbase | 1058mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1780mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.ebay.com/itm/405883487082?_skw=gravel+frameset&itmmeta=01KP0WAFG3PXYJCB9GQE5XT9TG&hash=item5e808a836a:g:RN4AAOSwtNpoPRLd&itmprp=enc%3AAQALAAAA8GfYFPkwiKCW4ZNSs2u11xB%2Fh2GljD9Gp33S7VUysbNGG7N%2FpIEdKi4UcHGD%2FmFPZ%2FLKsGmjcm5DOHbQuGWQhEBq8I4givzJX4Izn8Ith7r%2FJDnQEWtMXbjRV6nuHa96z0MQaHSZjp%2B%2FXtMJg6LZKEEp61b7Ie%2F1PiOvsCLm%2BWfKa%2F3bTG18AsOxdcXDJuPk8w89RZsK7sOeomLvDutBZXOPktLH3OxQflf5Ag4tWmxzvNgxwBjEshw8XjI5kyS0jOzzVW7JF2xniS7ABbv3HdfJ0z7w3kqLMWpBjWHdS%2BE8Ih4xomOP4lfza%2FPPC8MytA%3D%3D%7Ctkp%3ABk9SR5z4qZywZw
