2025 Stromm Raktt Base 54
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 535mm |
| Reach | 388.6mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.9mm |
| Front-Center | 604.3mm |
| Front-Center Horizontal | 571.8mm |
| Wheelbase | 974.7mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Trail | 58.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.5mm |
| Wheel Flop | 16.7mm |
| Standover Height | 760.7mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 98.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1656.7mm |
| Crank Length | 165mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://strommcycles.com/products/aero-road
