2025 Stromm Raktt Base 51
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Stromm Raktt
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 513mm |
| Reach | 376.3mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.9mm |
| Front-Center | 589.1mm |
| Front-Center Horizontal | 550.4mm |
| Wheelbase | 953.3mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Trail | 61.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.4mm |
| Wheel Flop | 18mm |
| Standover Height | 752.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | 88.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 105mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1635.3mm |
| Crank Length | 160mm |
| Stem Length | 95mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://strommcycles.com/products/aero-road
