2025 Ventum Racing GS1 Frameset XS
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Ventum Racing GS1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 506mm |
| Reach | 369mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 485mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 529mm |
| Top Tube Slope | 4.5deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.1mm |
| Front-Center | 594mm |
| Front-Center Horizontal | 589.9mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 395mm |
| Trail | 85mm very high |
| Mechanical Trail | 79.4mm |
| Wheel Flop | 28.4mm |
| Standover Height | 778mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 63mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Frameset Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1726mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://ventumracing.com/gs1-xtr-di2/
