2026 WELT Voyager 2.0 (RU) Base XL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of WELT Voyager 2.0 (RU)
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 625mm |
| Reach | 419mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 592mm |
| Top Tube Slope | 11.5deg |
| Head Tube Angle | 69.8deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 439.5mm |
| Front-Center | 664.2mm |
| Front-Center Horizontal | 660.5mm |
| Wheelbase | 1100mm |
| Fork Offset/Rake | 35mm |
| Trail | 95.5mm very high |
| Mechanical Trail | 89.6mm |
| Wheel Flop | 30.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 133.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1822mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://youtu.be/3MAEif2e5CU?t=459
