2026 WELT Voyager 2.0 (RU) Base S
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 576mm |
| Reach | 371mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.55:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 537mm |
| Top Tube Slope | 13.9deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 439.5mm |
| Front-Center | 612.6mm |
| Front-Center Horizontal | 608.5mm |
| Wheelbase | 1048mm |
| Fork Offset/Rake | 45.3mm |
| Trail | 86.6mm very high |
| Mechanical Trail | 81.1mm |
| Wheel Flop | 28.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 81.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1770mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://youtu.be/3MAEif2e5CU?t=459
