2026 LCR018 LightCarbon Aero road Base 470
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of LightCarbon Aero road
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 519.6mm |
| Reach | 365mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 440mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 503.9mm |
| Top Tube Slope | 11.2deg |
| Head Tube Angle | 70.9deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 107mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 407.6mm |
| Front-Center | 580.9mm |
| Front-Center Horizontal | 575.7mm |
| Wheelbase | 983.3mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 378mm |
| Trail | 64.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.2mm |
| Wheel Flop | 20mm |
| Standover Height | 713.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 72.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1669.3mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 36cm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | -7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 13 ft 0 in to |
Source:https://www.lightcarbon.com/lightcarbon-super-light-disc-brake-road-carbon-frameset-with-integrated-handlebar_p240.html
