2024 qayron Spyro MK3 5 M
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 621mm |
| Reach | 455mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 620mm |
| Top Tube Slope | 20.9deg |
| Head Tube Angle | 65deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Wheelbase | 1205mm |
| Fork Offset/Rake | 41mm |
| Fork Length, Unknown | 545mm |
| Trail | 128.2mm very high |
| Mechanical Trail | 116.2mm |
| Wheel Flop | 49.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
MK3 5 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1948.9mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://qayron.com/kola/spyro-mkiii-5
