2024 Cycles Devinci Django Devinci Django A 29 Deore 12s L
Build
29mm BSD × 2.5 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Devinci Django
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 636mm |
| Reach | 470mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 465mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 614mm |
| Top Tube Slope | 17.7deg |
| Head Tube Angle | 66.5deg |
| Seat Tube Angle | 77.3deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 41mm |
| Bottom Bracket Height | 37mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 438.1mm |
| Front-Center | 780mm |
| Front-Center Horizontal | 778.9mm |
| Wheelbase | 1217mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Trail | -16.3mm |
| Mechanical Trail | -14.9mm |
| Wheel Flop | -6mm |
| Standover Height | 762mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 532mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -133mm |
Devinci Django A 29 Deore 12s Build
| Wheel Size | 29mm BSD |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 156mm |
| Bike Length with Tires | 1373mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Travel | 120mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.evo.com/mountain/devinci-django-a-29-deore-12s-complete-bike?avad=256925_e4b5fceb5&a=Avantlink&utm_source=AL&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=203885
