2024 Cycles Devinci Django Devinci Django A 29 Deore 12s M
Build
29mm BSD × 2.5 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Devinci Django
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 627mm |
| Reach | 450mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 590mm |
| Top Tube Slope | 20.9deg |
| Head Tube Angle | 66.5deg |
| Seat Tube Angle | 77.4deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 41mm |
| Bottom Bracket Height | 37mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.1mm |
| Front-Center | 756.1mm |
| Front-Center Horizontal | 754.9mm |
| Wheelbase | 1188mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Trail | -16.2mm |
| Mechanical Trail | -14.9mm |
| Wheel Flop | -5.9mm |
| Standover Height | 736mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 508.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -133mm |
Devinci Django A 29 Deore 12s Build
| Wheel Size | 29mm BSD |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 156mm |
| Bike Length with Tires | 1344mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Travel | 120mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.evo.com/mountain/devinci-django-a-29-deore-12s-complete-bike?avad=256925_e4b5fceb5&a=Avantlink&utm_source=AL&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=203885
