2026 Distance 45 Base S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Distance 45
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 558mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 535mm |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.6mm |
| Front-Center | 618mm |
| Front-Center Horizontal | 612.8mm |
| Wheelbase | 1040.4mm |
| Fork Offset/Rake | 55.3mm |
| Trail | 70.8mm high |
| Mechanical Trail | 66.5mm |
| Wheel Flop | 22.7mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 92mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1752.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://distance.bike/wp-content/uploads/2026/02/Geometries-Distance-45.pdf
