2022 Giant Reign E+ 1 High L
Build
700C/29 in × 2.6 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension all-mountain/enduro mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 641mm |
| Reach | 480mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 450mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 621mm |
| Top Tube Slope | 19.3deg |
| Head Tube Angle | 64.5deg |
| Seat Tube Angle | 77.5deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 15mm |
| Bottom Bracket Height | 362mm |
| Chainstay Length | 454mm |
| Chainstay Length Horizontal | 453.8mm |
| Front-Center | 812.4mm |
| Front-Center Horizontal | 812.3mm |
| Wheelbase | 1266mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 131.1mm very high |
| Mechanical Trail | 118.3mm |
| Wheel Flop | 50.9mm |
| Standover Height | 775mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 270.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 197mm |
1 High Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.6in |
| Tire Outer Diameter | 754.1mm |
| Bike Length with Tires | 2020.1mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 800mm |
| Stem Length | 40mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Travel | 160mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Source:https://www.alpinbike.hu/webshop-GIANT-REIGN-E-1-2022-2-10064
