2025 Compagnon Randonneur steel L
Build
700C/29 in × 40 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 646mm |
| Reach | 402.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.6:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Seat Tube Length, C-C | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 600mm |
| Top Tube Slope | 14deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 279mm |
| Chainstay Length | 460mm |
| Chainstay Length Horizontal | 454.3mm |
| Front-Center | 656.1mm |
| Front-Center Horizontal | 652.1mm |
| Wheelbase | 1106.4mm |
| Fork Offset/Rake | 60mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 420mm |
| Trail | 51mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 48.5mm |
| Wheel Flop | 15mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 135.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 109mm |
steel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1808.4mm |
| Handlebar Width | 620mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 178 cm to 189 cm |
Source:https://www.velocompagnon.com/boutique/velos/le-randonneur/
