2026 ZZ Polygon Trid Base M
Build
26 in × 2.4 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of bmx/dirt jump bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 558mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.31:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 330mm |
| Seat Tube Length, C-C | 330mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 575mm |
| Top Tube Slope | 25.1deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 75.2deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 8mm |
| Bottom Bracket Height | 273.9mm |
| Chainstay Length | 400mm |
| Chainstay Length Horizontal | 399.9mm |
| Front-Center | 679.1mm |
| Front-Center Horizontal | 679.1mm |
| Wheelbase | 1079mm |
| Fork Offset/Rake | 40mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 482mm |
| Trail | 65.4mm high |
| Mechanical Trail | 61mm |
| Wheel Flop | 21.9mm |
| Standover Height | 649mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 227.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 103.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2.4mm |
| Tire Outer Diameter | 563.8mm |
| Bike Length with Tires | 1642.8mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Travel | 80mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:Polygon.com
