2019 Canyon Bicycles Endurace AL Disc 8 M
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 590mm |
| Reach | 378mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 522mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 553mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Exit Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 164mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length Horizontal | 415mm |
| Front-Center | 579.6mm |
| Front-Center Horizontal | 575mm |
| Wheelbase | 990mm |
| Fork Offset/Rake | 37.2mm |
| Trail | 65.9mm high |
| Mechanical Trail | 63.1mm |
| Wheel Flop | 18.4mm |
| Standover Height | 800mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 64.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 97.5mm |
Disc 8 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1676mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 177 cm to 184 cm |
Source:canyon.com
