2025-v2 Lynskey Elysium 700C XL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Lynskey Elysium
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 637mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.69:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 594mm |
| Top Tube Slope | 11.7deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 217mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.4mm |
| Front-Center | 622mm |
| Front-Center Horizontal | 617.6mm |
| Wheelbase | 1041mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 76.7mm high |
| Mechanical Trail | 72.5mm |
| Wheel Flop | 23.6mm |
| Standover Height | 824mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 91mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
700C Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1763mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 6 ft 3 in to 6 ft 8 in |
Source:https://lynskeyperformance.com/products/elysium-complete-bike?variant=45032877719750
