2025-v2 Lynskey Elysium 700C SM
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Lynskey Elysium
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 551mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 533mm |
| Top Tube Slope | 11.5deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 126mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.5mm |
| Front-Center | 585mm |
| Front-Center Horizontal | 581.5mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 83.5mm very high |
| Mechanical Trail | 78.5mm |
| Wheel Flop | 26.8mm |
| Standover Height | 737mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 54mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
700C Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1726mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 3 in to 5 ft 5 in |
Source:https://lynskeyperformance.com/products/elysium-complete-bike?variant=45032877719750
