2010 Redline Bicycles Monocog Base 19
Build
700C/29 in × 2.1 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 634.8mm |
| Reach | 411.8mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.54:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 482mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 603mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 65mm |
| Bottom Bracket Height | 299.3mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 450.3mm |
| Front-Center | 660.9mm |
| Front-Center Horizontal | 657.7mm |
| Wheelbase | 1108mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 501mm |
| Trail | 75.7mm high |
| Mechanical Trail | 71.6mm |
| Wheel Flop | 23.3mm |
| Standover Height | 806mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 126.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 129.3mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 728.7mm |
| Bike Length with Tires | 1836.7mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/redline-d440-2010/
