2025 Waltly Gravel Smooth type A 2XL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 656mm |
| Reach | 446mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 610mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 640mm |
| Top Tube Slope | 6.6deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 230mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.5mm |
| Front-Center | 703mm |
| Front-Center Horizontal | 698.5mm |
| Wheelbase | 1127mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 403mm |
| Trail | 69.7mm high |
| Mechanical Trail | 65.9mm |
| Wheel Flop | 21.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 177mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
type A Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1839mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.waltlyti.com/product/59.html
