2026 Kettler Pinniato HT Sport S
Build
700C/29 in × 60 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 641mm |
| Reach | 418mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 608mm |
| Top Tube Slope | 21deg |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 50mm |
| Bottom Bracket Height | 321mm |
| Chainstay Length | 475mm |
| Chainstay Length Horizontal | 472.4mm |
| Front-Center | 720.4mm |
| Front-Center Horizontal | 718.6mm |
| Wheelbase | 1191mm |
| Fork Offset/Rake | 51.6mm |
| Trail | 97.8mm very high |
| Mechanical Trail | 90.4mm |
| Wheel Flop | 34.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 179.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 151mm |
HT Sport Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 60mm |
| Tire Outer Diameter | 742mm |
| Bike Length with Tires | 1933mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Source:https://www.kettler-alu-rad.de/de-de/produkt/kettler-alu-rad-pinniato-ht-sport-2026-wave?FARB=FARB_OHP9ADXS&AKLW=AKLW_85e23510&RHOE=RHOE_00000600
